Çalışan Anneler Panik Yapmayın

Panik  Yapmayın

Annelerin evde çocuk büyüttükleri akşam baba geldiğinde hep birlikte yemek yenildiği günler masallar kadar uzakta kaldı. Günümüzde kadınlar da artık dışarıda çalışmak zorunda. Çalışan bir annenin sorumluluğu ise her zamankinden biraz daha yüksek, işi her zamankinden biraz daha zor. Ancak panik yapmayın. Yine de çocuğunuz için en doğru kararları siz verecek ona yine de en çok siz yardımcı olacaksınız. Tabii sizlerin bu konuda bazı sıkıntılarınız olduğun biliyorum.

“Çocuğumla çok vakit geçiremiyorum”

Çalışan annelerin çoğu çocuğu ile fazla zaman geçirememesinden sürekli yakınır. Çocuk içinse durum ne annesiyle fazla vakit geçirememesi neden bakıcının ona bakması veya yuvaya gitmesidir. Bu ilişkinin en büyük mihenk taşı güven duygusunu sapasağlam bir şekilde oturtabilmektedir.

Altın Çocuklar Akademisi olarak tavsiyemiz:

Çocuğunuza güven verin!

 

Suçluluk duymayın!

Br anne için kariyeri ve çocuğu arasında kalmak “araf” ta kalmak gibidir. Oğu zaman anne çocuğuna yetemediğini düşünerek kendini suçlu hisseder. Bu duyguyla da evde çocuğu ile birlikte olduğu zamanlarda çocuğun her istediğini yaparak büyük bir yanlışa kapılabilir. Böylece çocukta istediğinde ağlayarak ona ulaşabilme psikolojisi çocukta yer eder ve annesini istediklerini yaptırdığı bir araç olarak görmeye başlar…

Altın Çocuklar Akademisi olarak tavsiyemiz:

Çocuğun her dediğini yapmayın! Onu zorbalığa sürüklemeyin!

 

Üzerine fazla düşmeyin!

Bazı anneler ise çocuklarının üzerine haddinden fazla düşerek, çocuğun güvensiz ve korkak olmasına yol açar. Aşırı korumak kadar çocuğa aşırı müdahale etmek de sıkıntı yaratır. Aşırı ilgi, sevginizin göstergesi değildir. İlgi konusunda çocuğun yaşına ve durumuna göre bir denge kurun. Onun yavaş yavaş bir şeyler yapmasına kontrollü bir şekilde sorumluluk almasına izin verin. Çocuğunuzu hemen korumaya kalkışmak yerine onun neyi yapıp yapamadığını anlamaya çalışın.

Altın Çocuklar Akademisi olarak tavsiyemiz:

İlgi konusunda dikkatli ve dengeli olun!

 

Kıldan ince kılıçtan keskin!

Kısacası annenin çalışması çocuklar üzerinde olumlu ya da olumsuz birçok etki bırakabilir. Bu tamamen annenin çocukla arasındaki ilişkinin gidişatına bağlıdır. Bu çizgi ince bir çizgidir. Ne yokluğunuzda kendisini yalnız hisseden bir çocuk yaratın ne de sizi gördüğünde deli gibi şımaran bir çocuk…

Altın Çocuklar Akademisi olarak tavsiyemiz:

İşinizi hemen bırakmayın!

Çalışan bir anne iseniz ve çocuğunuz için işi bırakmayı düşünüyorsanız bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü bu psikolojiyi yaşayan çoğu annelerin daha ilerleyen zamanlarda bu hırslarını çocuklarından aldıkları araştırmalarca da ispatlanmıştır.

Altın Çocuklar Akademisi olarak tavsiyemiz:

Önce siz huzurlu olun!

Bir anne ne kadar mutlu ve huzurluysa yetiştirdiği çocukla kuracağı ilişki de o denli sağlıklı ve doyurucu olacaktır. Çalışan anne ve çocuğu arasındaki ilişki annenin planlı ve doğru adımlarıyla keyifli bir hale dönüştürülebilir. Unutmayın ki çocuğunuzun yetiştirilmesindeki her güzel adım ebeveynlerin elinde…

Başarılı olabilirsiniz!

Mutlu bir evlilik ve bu mutluluğun bize getirdiği tüm olumlu ruhsal gelişimler unutulmamalıdır. Aslında iş, aile ve çocuk arasındaki dengeyi kurarak başarılı olmak mümkündür. Ailede sevgi eken sevgi biçer ve attığımız her sevgi adımı cömertçe bize geri döner.

Altın Çocuklar Akademisi olarak tavsiyemiz:

Kendinizi ihmal etmeyin!

  • İş, aile ve çocuk arasındaki dengenizi kurarken kendiniz de ihmal etmeyin.
  • Önceliklerinizi belirleyin.

Dinlenmiş bir anne, dikkatini çocuğuna daha iyi yönlendirebilir. İki saat zoraki, yorgun bir şekilde çocukla vakit geçirmek yerine; bir saatini kendinize ayırmış, dinlenmiş ve keyifli bir saat çocukla oyun oynayarak, onunla konuşarak vakit geçirmek daha yararlıdır.

Altın Çocuklar Akademisi olarak tavsiyemiz:

Kendinize zaman ayırın!

 

Unutmayın, çocuklar her şeyden önce kendilerini seven anne babalarla mutludur.

 

“Her çocuk altın değerindedir”

 

 

 

Necla Çakır Süneçli

Altın Çocuk Akademisi Kurucusu

Psikolog – New NLP Designern

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir